Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
моите песни - земјотресни :-)
Автор: lupcobocvarov Категория: Поезия
Прочетен: 316309 Постинги: 730 Коментари: 119
Постинги в блога от Април, 2014 г.

1
Како кротка поетеса таа проста вистина кажа,
дека сè може да е предмет на поетскиот напор,
но призна дека не би можела да состави лажа,
дека песна за четкичка за заби би звучела тапо.
2
Но, јас сум препејувач на рими од поети врвни,
занаетот им го крадам, се подмладувам со ќеф,
нивната творечка немоќ ми раѓа пориви стрвни:
како ривал да ги надвијам без тоа да биде грев.
3
И така, напати четкичката за заби в клозет паѓа,
ја фрламе, за хигиена на забите купуваме друга.
Но, старскиот ум за неа племенита намена раѓа: 
скришните гадни места во шолјата да ги струга.
4
Така тој случај ќе ве потсети дека плиток е јазот
меѓу робувањето на устата и слободата на газот.
*****************
Силвија Плат:
Поезијата е тиранска дисциплина, морате да напредувате брзо, многу далеку, на мал простор, принудени сте да се откажете од сите тривијалности. А ми недостаигаат! Јас сум жена, ги сакам своите тривијалности, и чувствувам дека во романот би можела да зафатам повеќе живот, можеби не толку интензивен, но секако повеќе живот, и затоа станав многу заинтересирана за пишување роман. 
Новинарот:
Овој став ме потсетува на одредени ставови на др. Џонсон, зар не? Како велеше др. Џонсон, „постојат одредени нешта кои го наоѓаат своето место во поезијата и постојат такви кои не го наоѓаат“? 
Силвија Плат:
Како поетеса можам да кажам дека не е така, и дека сè може да биде предмет на поетска обработка, но не можам четкичката за заби да ја сместам во песна, не можам!
Категория: Поезия
Прочетен: 743 Коментари: 0 Гласове: 0
 Мојата шеста книга “Повторно млад со Силвија Плат“ содржи 21 мои сонетни песни, 32 мои препеви на песни од американската поетеса Силвија Плат, едно интервју со неа и десетина мои препеви на песни од разни автори.

Може да ја симнете од овој линк:

http://www.mediafire.com/view/dqk98qecc9swbvh/Повторно_млад_со_Силвија_Плат.pdf

Категория: Поезия
Прочетен: 612 Коментари: 0 Гласове: 0
Търсене

За този блог
Автор: lupcobocvarov
Категория: Поезия
Прочетен: 316309
Постинги: 730
Коментари: 119
Гласове: 486