Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.06 23:43 - Шејмас Хини Сопствен Хеликон
Автор: lupcobocvarov Категория: Поезия   
Прочетен: 51 Коментари: 0 Гласове:
0(Ha Мајкл Лонгли)
1
Кога бев дете, бунарите ми беа најдрага опсесија,
се палев на нивните стари чекрци и кофи дрвени:
на темна позадина беше уловена небесна чудесија,
на мовта и тињата носниците ми беа настрвени.
2
Кај еден во цигланата, со натстрешница растурена,
се насладував неизмерно и од задоволство писнав
кога на крајот од јажето кофата што беше сјурена
долж недогледната дупка со тресок во вода плисна.
3
А кај еден друг, плиток и под сувоѕидан шанец,
што беше речиси како аквариум во темен потон,
кога ќе потегнев некој корен од тревниот танец
ќе се забелееше едно кловновско лице по дното.
4
Други имаа ехо, повиците ваши немаше да запрат,
ви се враќаа дополнети со музика игрива и бодра.
А кај еден добив уплав: од високата трева и папрат,
залетан збунет стаорец се плесна врз мојот одраз!
5
Сега, нема веќе тегнење корења и чепкање в кал,
под честа ми е како Нарцис врз извори да зјапам:
за да си се восхитам, на римите им бидувам крал
и така темнината ми возвраќа со најнежен напад.Гласувай:
0
0


Вълнообразно


Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: lupcobocvarov
Категория: Поезия
Прочетен: 316297
Постинги: 730
Коментари: 119
Гласове: 486