Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.07.2017 17:32 - Емили Дикинсон Надежта
Автор: lupcobocvarov Категория: Поезия   
Прочетен: 135 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 25.12.2017 20:52


1 Надежта е  она пердувестото,
скокотливо летка во сечија душа,
на зборовите им го отима местото,
и сред виор со сладост се слуша.
2
И го шилчи виорот со назабена спица,
не му дава во душата да ни пушти нога,
тој пробува да ја збуни малечката птица,
но таа истрајно го  храни нашиот оган.
3
Ја слушав таа птичка во најстуден предел,
и на море туѓинско кај нема прошка;
а таа никогаш досега, за спокојот вреден, 
од мене не побарала ниту трошка.

http://www.poetryoutloud.org/poems-and-performance/poems/detail/42889Гласувай:
2
0


Вълнообразно


Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: lupcobocvarov
Категория: Поезия
Прочетен: 387788
Постинги: 746
Коментари: 120
Гласове: 496