Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.09.2017 14:08 - Роберт Фрост Патот што не го одбрав
Автор: lupcobocvarov Категория: Поезия   
Прочетен: 113 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 28.09.2017 18:27


 1

Во жолта шума два патишта се двојат,
жалам што не можам да тргнам по двата,
кој да го фатам, долго умислено стојам,
ѕурам во едниот, тежината да му ја сфатам,
оти на него трнливи грмушки се стројат.
2
Го разгледувам другиот, навидум патека чиста, 
на неа можеби ќе ме чека подобриот помин, 
но беше затревен и бара разгазувачки пристап;
така што, според моите претпоставки скромни,
одењето по него би ми било скаламуција иста.
3
И двата во мојата зора еднакво ми се плазат,
во лисјата нема стапка што би ме насочила.
Ох, оној првиот пат, за друг ден ќе си го пазам!
Сепак, знаејќи дека би ме водел кон горчила,
се посомневав дека било кога по него ќе газам.
4
Но, да си кажам право, со олеснителен здив,
откако долги времиња ме делат од оној час:
во шумата со еден избор, патиштата беа чифт,
оној трнливиот и неразгазениот го одбрав јас -
и тоа ме направи да бидам пргав и со ум див.

Оригиналот:

The Road Not Taken 
BY ROBERT FROST
1
Two roads diverged in a yellow wood,
And sorry I could not travel both
And be one traveler, long I stood
And looked down one as far as I could
To where it bent in the undergrowth;  
2
Then took the other, as just as fair,
And having perhaps the better claim,
Because it was grassy and wanted wear;
Though as for that the passing there
Had worn them really about the same,
3
And both that morning equally lay
In leaves no step had trodden black.
Oh, I kept the first for another day!
Yet knowing how way leads on to way,
I doubted if I should ever come back.  
4
I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I—
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference.

https://www.poetryfoundation.org/poems/44272/the-road-not-taken        Гласувай:
0
0


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: lupcobocvarov
Категория: Поезия
Прочетен: 387788
Постинги: 746
Коментари: 120
Гласове: 496