Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.12.2017 20:09 - Енес Кишевиќ
Автор: lupcobocvarov Категория: Поезия   
Прочетен: 134 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 26.12.2017 14:25


Брзо скриј се во мене
1
Скриј се во мене, немај срам,
за мене ти скривница моја си,
па така кој сум нема да знам,
а ни ти не ќе знаеш која си. 
2
Исполни ме, сета во мене влези,
надвор лута зима ни се спрема,
смртта за нас токми митролези 
но вака ќе види дека 
ни  нема.

Оригиналот тука:
https://cuspajz.com/…/enes-kisev…/brzo-se-sakrij-u-mene.html
***********
Енес Кишевиќ
Присутен како светлост без глас
1
Ах, само покрај тебе да се будам,
во светов не ми треба да се вишам,
на секоја твоја мена да се чудам,
воздухот покрај тебе да го дишам.
2
Само покрај тебе тивко да светам,
присутен како светлост без глас.
И очите со очиве да ти ги сетам,
како да ќе те изгубам во овој час.

Оригиналот тук:
https://cuspajz.com/…/enes-kisevic/prisutan-kao-svjetlost-b…
***********************
Корен со крила
1
Долго јас напразно си летав.
Дојде време леко да атерирам.
Простум в земи да се цвета.
Простум во смртта да се смирам.
2
На шумата птиците ѝ се крила
а ним корен им е она.
За лет листот сам нема сила,
него виори го гонат.
3
Од земја во воздух се виши,
дрвото в шума крај нивите.
Дрвото е мостот што диши
помеѓу мртвите и живите.
4
За гранките голотијата е пекол,
птичјиот црцор ги зазеленува.
Знајте, јас ништо не сум рекол:
тоа мојата есен ме пленува.

Оригиналот тука:
https://cuspajz.com/…/p…/enes-kisevic/korijen-s-krilima.html

image Enes Kišević — Brzo se sakrij u mene — Tekst Tekst pjesme "Brzo se sakrij u mene", izvođač "Enes Kišević" CUSPAJZ.COM    


Тагове:   енес кишевиќ,


Гласувай:
1
0


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: lupcobocvarov
Категория: Поезия
Прочетен: 387805
Постинги: 746
Коментари: 120
Гласове: 496