Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
моите песни - земјотресни :-)
Автор: lupcobocvarov Категория: Поезия
Прочетен: 371727 Постинги: 742 Коментари: 120
Постинги в блога от Юни, 2014 г.

 • Животот е само сон
  Азурното небо на денот јулски врел, Лежи врз бротче што се лула без цел. Итри дечиња три на брегот залегнале Со желба за бајка уши и очи спрегнале А јас треба да сум раскажувачот смел.
  Поминаа години од таа јулска слика, Летото го погреба мразовитата есен. Еве, и мене мудро сениште ме вика, За отчет да му дадам, дал`бев чесен, Алиса што ја втурнав во земја на чуда, Намќорести ликови од сон да ги будат Сите деца на светов со приказна луда?
  Летото нивно е бротче што се лула Игриво следејќи ја матицата речна. Дали животот е само на сонот кула, Лажирана трпеза за дилема вечна?
  *Нужно беше да го преоформам оригиналот, заради остварување на акростихот Алиса Плезанс Лидл.

  LIFE IS BUT A DREAM

  by: Lewis Carroll (1832-1898)

  A boat, beneath a sunny sky
  Lingering onward dreamily
  In an evening of July--

  Children three that nestle near,
  Eager eye and willing ear,
  Pleased a simple tale to hear--

  Long has paled that sunny sky;
  Echoes fade and memories die;
  Autumn frosts have slain July.

  Still she haunts me, phantomwise,
  Alice moving under skies
  Never seen by waking eyes.

  Children yet, the tale to hear,
  Eager eye and willing ear,
  Lovingly shall nestle near.

  In a Wonderland they lie,
  Dreaming as the days go by,
  Dreaming as the summers die;

  Ever drifting down the stream--
  Lingering in the golden gleam--
  Life, what is it, but a dream?   
Категория: Поезия
Прочетен: 1099 Коментари: 0 Гласове: 0
Последна промяна: 07.06.2014 17:31
Търсене

За този блог
Автор: lupcobocvarov
Категория: Поезия
Прочетен: 371727
Постинги: 742
Коментари: 120
Гласове: 495